Pokaždé, když je u nás doma máme, se cítím tak trochu provinile. Není to tedy totiž vůbec nic dietního. Naopak, kalorická bomba. Ale když je tak dobrá! Špekové knedlíky zkrátka miluju a tak na našem stole k vzácným hostům rozhodně nepatří. A to jejich příprava přitom není otázkou krátké chvíle.
Proto když špekové knedlíky dělám, rozhodně na množství surovin nešetřím. Vyplatí se udělat jich víc a nechat je zamrazit. Jejich chuť tím vůbec neutrpí a vy příště ušetříte spoustu času. A navíc: Tak dobré, jak špekové knedlíky budete mít vy, nikde v hospodě ani v závodce určitě nedostanete.
A co by to bylo za špekové knedlíky bez zelí! Zrovna v těchto dnech nám ale doma začíná v sudu teprve kvasit to letošní a loňské už je dávno pryč. Sáhnul jsem tedy tentokrát po zelí dušeném sladkém, vylepšeném nedopitým zbytkem vína.
Špekové knedlíky s vinným zelím
- doba přípravy: asi 60 minut + asi 30 minut varu
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4 až 6
suroviny:
na špekové knedlíky:
- 300 g anglické slaniny
- 100 g špeku (bez kůže)
- 6 starších rohlíků
- 300 g hrubé mouky
- 4 vejce
- 200 ml mléka
- 3 větší cibule
- 1 lžíce sádla
- 1 lžíce sekané natě hladkolisté petrželky
- 1 lžíce sekaných lístků libečku
- 1 lžička drceného kmínu
- půl lžičky mletého černého pepře
- špetka strouhaného muškátového oříšku
- 1 lžička soli
na osmaženou cibulku na posypání hotových knedlíků:
- 2 středně velké cibule
- 2 lžíce sádla
na vinné zelí:
- půl menší hlávky bílého zelí
- 3 cibule
- 2 lžíce sádla
- 1 lžička celého kmínu
- půl lžičky soli
- 1 lžíce hladké mouky
- 2 lžíce vinného octa
- asi 2 polévkové lžíce krystalového cukru
- mletý černý pepř
- 200 ml bílého vína
- 2 lžíce vody na podlití
postup:
Starší rohlíky nakrájím na středně velké kostky a ty dám na plech do trouby, rozpálené asi na 150 stupňů na 10 minut trochu usušit. Asi v polovině času rohlíky promíchám.
Ve větším kastrole vyškvařím drobněji nakrájený špek. Přidám oloupané a drobněji nakrájené cibule, za občasného míchání je nechám zesklovatět. Pak přihodím na středně velké kostičky nakrájenou anglickou slaninu a krátce ji nechám osmahnout. Nakonec přidám sádlo a usušené kostičky rohlíků, ty krátce osmahnu.
Do veliké mísy dám zchladlou směs rohlíků, cibule, špeku a anglické slaniny, hrubou moukou, posekanou petrželovou i libečkovou nať, drcený kmín, mletý černý pepř a strouhaný muškátový oříšek. Promíchám a vše zaliju mlékem, ve kterém jsem rozšlehal vejce a sůl. Znovu důkladně promíchám a nechám stát asi 30 minut.
Mezitím připravím zelí. Na sádle nechám zesklovatět oloupanou a nahrubo nasekanou cibuli. Pak přidám očištěné zelí, nakrájené na tenčí nudličky, kmín, sůl a mletý černý pepř, podliju trochou vody a nechám asi 15 minut dusit, dokud zelí není měkké. Potom zelí zapráším hladkou moukou, promíchám, přiliju vinný ocet a přidám podle chuti krystalový cukr a ještě chvíli podusím. Nakonec přiliju bílé víno a ještě malou chvíli dusím.
Z odstátého těsta na knedlíky tvořím mokrýma rukama koule o váze zhruba 100 gramů, koule rukama dobře utáhnu. Knedlíky vařím v osolené vodě 30 minut.
Nakonec připravím cibulku na posypání hotových knedlíků. Oloupanou a nahrubo nakrájenou cibuli osmažím asi sádle.
Přihřeju zelí, rozdělím na talíře a přidám uvařené rozpůlené špekové knedlíky, které posypu osmaženou cibulkou.
Ještě něco k tomu:
- Zajímavá a dobrá je i varianta špekových knedlíků, připravená ze sušených kostek staršího chleba.
- Anglickou slaninu pochopitelně zastoupí i dobře vyuzená krkovice nebo bůček.
- Nemáte-li libeček, do knedlíků přidejte dvojnásobné množství petrželky. Mimo sezonu použijte místo čerstvé petrželky a libečku sušené koření. Zkusit můžete i sekanou pažitku nebo nať ze zelené lahůdkové cibulky.
- Bílé víno v zelí můžete nahradit i červeným. Ke špekovým knedlíkům se pochopitelně hodí i podušené kysané zelí. Špatný ale k nim není ani špenát.