Naše fenka Terinka, český fousek, je poslušná a velmi pracovitá, myslivost jí opravdu hodně baví. Už třetí rok s ní chodíme na lovy, kde s nadšením nosí postřelené kachny, husy, bažanty… A tak se doma často ocitne výslužka, naposledy to byly divoké kachny.
Zvěřinu proto postupně přibírám do svého běžného kuchyňského repertoáru. A protože teď konečně i u nás v lesích za vsí začaly růst houby, prsa z divokých kachen jsem se rozhodl udělat na houbách. A na „pomoc“ jsem vzal i čerstvý rozmarýn.
Maso divoké kachny je sice tužší, než jsme zvyklí u kachny „domácí“, pozor je třeba dát na to, aby se při přípravě příliš nevysušilo. Je také o poznání tmavší, voňavější a také prý zdravější. Ke kuchyňské úpravě se z divoké kachny hodí hlavně prsa. Stehna jsou hodně tuhá, a tak je společně s dalšími zbytky divoké kachny používám na skvělý vývar.
Recept na prsa z divoké kachny na rozmarýnu a čerstvých houbách si sem ukládám hlavně proto, že se k němu zcela jistě brzy vrátím. Byla to totiž vážně trefa do černého 🙂 Díky, Terinko!
Prsa divoké kachny na rozmarýnu a houbách
- doba přípravy: celkem asi 45 minut + asi 1 hodina odležení masa + asi 30 minut dušení masa
- obtížnost: snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 4 porce prsou z divoké kachny
- mletý černý pepř
- 2 větvičky čerstvého rozmarýnu
- sůl
- 2 větší cibule
- 6 stroužků česneku
- 3 lžíce sádla
- 750 ml drůbežího vývaru
- asi 600 g čerstvých hub
- 2 lžíce jemně sekané natě hladkolisté petrželky
- 1 lžíce hladké mouky
k podávání:
- dušená rýže
postup:
Očištěná prsa z divoké kachny z obou stran osolím, opepřím a posypu odrhnutými lístky rozmarýnu. Nechám v chladnu asi hodinu odležet.
Cibuli oloupu a nakrájím nadrobno, oloupané stroužky česneku nasekám nahrubo. V kastrole na sádle orestuji do sklovata za občasného míchání cibuli, ke konci přihodím i česnek.
Na cibulovém základu zprudka z obou stran opeču okořeněná a odleželá kachní prsa. Pak je podleju částí mírně vlahého drůbežího vývaru, jen tak, aby maso bylo zalité asi z poloviny. Plotýnku ztlumím, kastrol přikryju poklicí a velmi zvolna maso dusím 20 až 30 minut, dokud nezměkne. Prsa během té doby několikrát otočím, často je přelévám šťávou a postupně dolévám vývar. Asi polovinu drůbežího vývaru ponechám na dokončení jídla.
Mezitím očištím a na tenčí plátky nakrájím čerstvé houby.
Měkké maso z kastrolu vyndám a uchovám v teple. Šťávu za očasného míchání trochu vydusím. Přihodím nakrájené houby i jemněji nasekanou naď hladkolisté petrželky a za častého míchání restuji asi 5 až 10 minut, dokud houby nezměknou.
Orestované houby rovnoměrně zapráším hladkou moukou, zaliji zbytkem studeného vývaru, důkladně promíchám a povařím za častějšího míchání 10 minut.
Nakonec do omáčky přidám kachní prsa a krátce je nechám prohřát.
Podávám nejčastěji s dušenou rýží.
Ještě něco k tomu:
- Místo vepřového sádla se pod cibuli samozřejmě velmi hodí i husí nebo kachní sádlo, pod maso místo drůbežího vývaru vývar ze zvěřiny.
- Jako přílohu někdy volím i bramborové knedlíky, houskové knedlíky nebo karlovarské knedlíky, dobré jsou i těstoviny, dušená pohanka nebo třeba lokše.
Divoká kachna se narozdíl od většiny ostatní zvěřiny nemá nechat dlouho viset, a to ani v chladu. Nejlepší je zpracovat ji hned, nejdéle do dvou dnů. Pokud je teplejší počasí, je lepší divokou kachnu uložit zabalenou v novinách do lednice, poměrně rychle se kazí.
Jak už jsem zmiňoval, z divoké kachny jsou k jídlu prakticky jen prsa, zbylé maso je hodně tuhé. Samořejmě je nevyhazuji, ale použiji na velmi dobrý vývar, v němž vynikne jemnější chuť i vůně divoké kachny.
Vývar z divoké kachny (zvěřinový vývar)
- doba přípravy: asi 15 minut + asi 3 hodiny mírného varu
- obtížnost: velmi snadné
suroviny:
- stehna, skelet, srdíčko, žaludek a krk z jedné divoké kachny
- 1 menší mrkev
- čtvrtka menšího celeru
- 1 větší cibule
- 5 kuliček černého pepře
- 3 kuličky nového koření
- 3 kuličky jalovce
- sůl
postup:
Asi do litru studené vody dám očištěné kachní maso, očištěnou a na několik špalíků nakrájenou mrkev, oloupanou a na několik kusů rozkrájenou čtvrtku celeru, přidám i neoloupanou, ale dobře omytou a na čtvrtky rozkrojenou cibuli. Společně s celým černým pepřem, novým kořením, jalovcem a trochou soli velmi zvolna pod poklicí vařím, spíš jen nechám probublávat asi 3 hodiny.
Hotový vývar nechám trochu zchladnout a potom přecedím. Obrané a nadrobno nakrájené maso použiji do polévky, zbytky zeleniny z vývaru vyhazuji.
Ještě něco k tomu:
- Takto připravený vývar často zamrazuji a použiji později.