Polévka je teď v zimě i u nás v kurzu. Pokud je jí třeba i trochu větší miska a vedle ní v ošatce domácí, čerstvě upečené rohlíky, housky nebo dalamánky, je to naprosto skvělá večeře. Jasně, taková polévka by měla být sytivější a taky hodně horká. Zvlášť po návratu z mrazivého počasí, třeba po podvečerní procházce se psy přijde opravdu vhod.
U nás doma v tomto čase se polévka objevuje večer na stole určitě aspoň jednou do týdne. Nejčastěji to bývají polévky zelné (třeba zelná polévka s fazolemi, houbami a uzeninou nebo sladká zelná polévka s párkem), luštěninové (hrachová polévka, čočková polévka, hrstková polévka), moc rádi máme i boršč, oblíbená u nás je pochopitelně také tradiční bramboračka, kulajda, krkonošské kyselo, ale i kaldoun, stálicí jsou rozhodně dýňová polévka a frankfurtská polévka.
A právě z tohoto šuplíku je i dnešní houbový krém. Připravit se dá z ledasjakých jedlých hub, prostě prakticky ze všeho, co momentálně přijde pod ruku. To u nás na vesnici, s lesy za humny, rozhodně není ani teď, v prosinci žádný problém. Anebo stačí přinést pár žampionů z obchodu, případně sáhnout do mrazáku, ale také po houbách sušených 🙂
Houbový krém s chlebovými krutony
- doba přípravy: asi 20 minut + asi 30 minut varu
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- asi 350 g čerstvých hub
- 1 velká cibule
- 1 lžíce másla
- 1 stroužek česneku
- 2 menší brambory
- 1000 ml zeleninového vývaru
- půl lžičky drceného kmínu
- půl lžičky tymiánu
- mletý černý pepř
- sůl
- 200 ml smetany na vaření
k podávání:
- chlebové krutony
- posekaná pažitka
postup:
Houby očistím a nahrubo pokrájím. Cibuli oloupu a nakrájím najemno, v hrnci na másle ji zvolna a za občasného míchání orestuji do sklovata, trvá to asi 5 minut. Během toho oloupu a nahrubo nasekám česnek.
K orestované cibuli přihodím pokrájené houby s česnekem a zvolna je za častého míchání opékám dalších asi 5 minut. Mezitím oloupu a na kostičky nakrájím brambory.
Opečené houby s cibulí a česnekem zaliji studeným zeleninovým vývarem, přidám drcený kmín, tymián a mletý černý pepř, osolím a přivedu k mírnému varu. Zvolna vařím asi 30 minut.
Základ polévky poté rozmixuji tyčovým mixérem do hladka. Pak zaliji smetanou, promíchám a nechám dobře prohřát, už ale nevařím. V případě potřeby polévku ještě dokořením a dosolím.
V talířích houbový krém doplním opečenými chlebovými krutony a posekanou pažitkou.
Ještě něco k tomu:
- Houbový krém má tu výhodu, že se do něj dá použít většina druhů jedlých hub, včetně těch, které se jinam moc nehodí, jako jsou třeba babky nebo klouzci. Druhu použitých hub přizpůsobím dobu jejich opékání, případně i varu. Během opékání houby rozhodně nesolím, pustily by vodu a dobře by se neopekly.
- Někdy nechávám jednu houbu na ozdobu hotové polévky v talířích. Pokrájím ji na úhledné tenčí plátky a dobře je opeču společně s ostatními posekanými houbami (pokud je to tvrdší druh, opékám napřed jen houbové plátky na ozdobu, po minutě, po dvou teprve přihodím zbylé houby). Potom plátky houby na ozdobu z hrnce vyjmu a odložím stranou na závěrečný servis.
- Pokud houbový krém připravuji ze sušených hub, předem je namočím; zaliji je jen takovým množstvím vařící vody, aby houby byly ponořené. Namočené je nechám aspoň osm hodin. Poté houby nechám dobře okapat (vodu z nich nevylévám), pokrájím je a dál už s nimi pracuji jako s houbami čerstvými. Vodou z hub nahradím část zeleninového vývaru, toho použiji o to méně.
- Smetana, přidávaná do rozmixované polévky, by měla mít pokojovou teplotu, aby se v polévce nesrazila.
- Místo tymiánu občas použiji i jinou bylinku, dobrý je třeba rozmarýn nebo libeček.
- Trochu jinou chuť polévka – to už v nevegetariánské verzi – dostane, když do jejího základu místo másla použiji sádlo. Stejně tak se dá zeleninový vývar zaměnit za drůbeží.
- Chlebové krutony připravuji z kostiček staršího, nespotřebovaného a usušeného domácího kváskového chleba, ty mám prakticky stále v zásobě. Usušené kostky chleba krátce, za častého míchání předem opeču v rendlíku na rostlinném oleji nebo na sádle.
- Houbový krém se v talířích dá doplnit i vejcem uvařeným nahniličko, dobré je i ztracené vejce.