Možná proto, že pocházím z Podkrkonoší, mám zemitá jídla z Krakonošova království tak rád. Houby v nich přitom tvoří jednu z neodmyslitelných součástí. A že těch houbových jídel, která se v tomto kraji vařila, je! Kulajda, kuba, kyselo, houbová sekaná, placky nebo knedlíky… Před několika desítkami let dokonce vyšla hodně tlustá Krkonošská kuchařka, kde v mnoha stovkách receptů je právě jídel z hub a s houbami přinejmenším dobrá polovina. A hned v řadě provedení je tu i hubník, někdy také houbovec.
Sám dělám hubník už hodně dlouho, také v nejrůznějších obměnách, někdy s přidáním masa nebo uzeniny, se všemi možnými druhy zeleniny, s čerstvými bylinkami, které jsou zrovna po ruce, s různým kořením. Ten následující hubník je ale v podobě, která mně asi chutná úplně nejvíc.
Krkonošský hubník
- doba přípravy: asi 30 minut + asi 60 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: 4
suroviny:
- 400 g čerstvých hub
- 2 větší cibule
- 7 starších rohlíků
- 500 ml mléka
- 6 vajec
- 5 lžic krupice
- 250 g anglické slaniny
- 8 stroužků česneku
- 1 malý pórek
- 3 zelené lahůdkové cibulky
- 2 lžíce posekané natě libečku
- 2 lžíce sušené majoránky
- 1 lžička celého kmínu
- špetka strouhaného muškátového oříšku
- 3 lžíce sádla
na vymazání a vysypání pekáčku:
- sádlo
- strouhanka
postup:
Na dvou lžících sádla asi 5 minut restuji oloupané a drobněji nakrájené cibule společně s drobně pokrájeným, omytým a tmavě zelené části a kořene zbaveným pórkem. Pak přidám očištěné a nahrubo nasekané houby a dalších asi 5 minut podusím.
Starší rohlíky nakrájím na středně velké kostky, ve větší míse je zaleju mlékem s rozšlehanými vejci a asi 10 minut nechám odstát. Pak přidám krupici, omytou a nadrobno nasekanou zelenou cibulku, na drobnější kostky nakrájenou anglickou slaninu, oloupané a s trochou soli utřené stroužky česneku, nahrubo posekanou nať libečku, majoránku, kmín, špetku nastrouhaného muškátového oříšku, mletý černý pepř a sůl. Přidám také vychladlé podušené houby s cibulí a pórkem a vše velmi dobře promíchám, v případě potřeby ještě dosolím.
Do sádlem vymazaného a strouhankou vysypaného pekáčku směs urovnám a navrch rovnoměrně rozprostřu vločky ze zbylé lžíce sádla. Peču v troubě, vyhřáté na 150 stupňů asi 40 minut, pak teplotu zvýším na 180 stupňů a peču ještě dalších asi 20 minut, dokud povrch hubníku nezezlátne
Nejlépe chutná s kyselou okurkou nebo salátem z kysaného zelí.
Ještě něco k tomu:
- Použít samozřejmě můžete i sušené houby, v tomto případě jich budete potřebovat asi 2 hrsti. Přes noc je namočte v hrnku s vodou, druhou možností je až před přípravou je krátce povařit.
- Anglickou slaninu můžete nahradit vařeným uzeným masem, pórek třeba trochou jemně posekané kapusty.
- Improvizovat můžete i s bylinkami, například majoránku použít čerstvou, místo libečku vzít plocholistou petrželku, čerstvý tymián nebo pažitku.