Masomilec? Ne. Vegetarián? Také ne. Jsem prostě něco mezi.
Od dětství jsem se po mase mohl utlouct. Oběd bez masa nebyl obědem, večeře večeří vlastně také ne. Kolem třicítky ale moje chuť na maso najednou začala odcházet. Docela rychle odcházet. I to mě přivedlo k tomu pozorně hlasu svého těla naslouchat, čehož se držím dodnes, společně se zásadou všeho s mírou.
Ano, byla kratší období, kdy jsem maso nejedl prakticky vůbec. Úměrně k tomu v mém jídelníčku naopak přibývala zelenina, byť jsem k ní ani před tím vůbec neměl daleko. Postupem času jsem nakonec došel k tomu, že jsem „zeleninový“ a maso jím jen asi dvakrát do týdne. Hlavně ryby, drůbež, občas vepřové. Hovězí prakticky vůbec ne. Slabost mám ovšem pro skutečně kvalitní uzeniny a také mleté maso, což jsou dvě výjimky. Mleté se ovšem dá na spousta způsobů „odlehčit“ a s jeho chutí tak doslova čarovat, což mě v kuchyni tuze baví.
A tím se dostávám k dnešnímu receptu. Domácí sekaná, která vlastně ani tak moc sekanou není. Nákyp z doma umletého masa, s přidáním ne malého množství zeleniny a také sýra. Výrazné masovo kořenité chuti, voňavý, šťavnatý, tuze jedlý. 🙂
Podobná jídla z mletého masa dělám vzhledem k ingrediencím i způsobu jejich zpracování ve větším množství, dají se velmi dobře uložit do mrazničky. Samozřejmě, můžete vyzkoušet i s úměrně sníženými dávkami jednotlivých surovin. Podávám s bramborovou kaší a kyselou okurkou nebo s nakládanou červenou řepou.
Masový nákyp se zeleninou
- doba přípravy: celkem asi 60 minut + asi 12 hodin odležení + asi 60 minut pečení
- obtížnost: velmi snadné
- počet porcí: asi 10 – 12
suroviny:
- 500 g vepřového plecka
- 500 g hovězího zadního
- 100 g uzené krkovice
- 150 g špeku
- 150 g očistěné mrkve
- 150 g očistěné bulvy celeru
- 1 menší brambor
- 3 středně velké cibule
- 4 stroužky česneku
- 100 g tvrdého sýra
- 4 vejce
- 2 starší rohlíky
- 6 lžic mléka
- 1 lžíce ovesných vloček
- 1 lžička polohrubé mouky
- 1 lžíce bramborového škrobu
- 2 lžíce plnotučné hořčice
- 1 lžička drceného kmínu
- 2 lžíce sušené majoránky
- 1 lžíce sušeného libečku
- 1 lžíce sušené natě petržele
- 1 lžíce provensálského koření
- 1 lžička mletého černého pepře
- 2-3 lžičky soli
na vymaštění pekáčku:
- 2 lžíce oleje
na posypání nákypu před pečením:
- 2 lžíce na kostičky pokrájené anglické slaniny
postup:
Rohlíky pokrájím na větší kusy, zaliju mlékem a nechám nasáknout. Omyté vepřové a hovězí maso i uzenou krkovici nakrájím na kostky a umelu, s mlýnkem nastaveným na nejjemnější mletí. Přidám najemno nastrouhaný očištěný celer, mrkev a bramboru, najemno nastrouhaný sýr, drobnější kostičky špeku, ovesné vločky, v mléku rozmočené rohlíky, rozklepnutá vejce, s trochou soli rozetřené stroužky česneku, hořčici, drcený kmín, majoránku, libeček, petržel, provensálské koření, pepř a sůl. Zapráším moukou, smíchanou s bramborovým škrobem a rukama pečlivě promíchám a důkladně, asi 10 minut prohnětu. Směs dám ideálně na 12 hodin odležet do lednice nebo do chladna.
Po odležení směs urovnám do olejem vytřeného plechu nebo formy a povrch posypu kostičkami nakrájené anglické slaniny. Dám péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů, asi po 10 minutách teplotu stáhnu na 160 stupňů. Celkem peču asi hodinu, podlévat není třeba.
Ještě něco k tomu:
- Maso na sekanou a další jídla z mletého masa raději kupuji vcelku a melu si je sám doma. Není nad to, když vidíte, co budete jíst. Podobným věcem, jako je již umleté mělněné maso se v obchodech snažím důsledně vyhýbat.
- Pořádné prohnětení směsi masa, zeleniny, koření a dalších přísad nepodceňujte. Je základem úspěchu. 🙂
- Odležení zpracované masové směsi v chladnu, a to alespoň přes noc je další podmínkou dobrého výsledku. Chutě se nádherně propojí, směs je kompaktnější. Ne nadarmo naše babičky připravovaly směs na sekanou vždy den předem.
- S bylinkami a kořením v tomto receptu můžete samozřejmě experimentovat, stejně tak můžete zkusit do masa přidat i jinou zeleninu.